Informacje na temat olejku rycynowego. Zastosowanie oleju rycynowego w medycynie i kosmetyce, olejek rycynowy na włosy i rzęsy...

olejek pano

OLEJEK RYCYNOWY na włosy

Olejek rycynowy a współczesna kosmetologia

Współczesna kosmetologia coraz częściej odwołuje się w swoich kolejnych „sposobach na urodę” do stosowanych w dawnych czasach metod. Taki pielęgnacyjny powrót do przeszłości kryje bowiem w sobie ogromny potencjał. Należy przy tym podkreślić, że wykorzystywane obecnie coraz powszechniej „babcine wynalazki” stanowią jednocześnie doskonałą barierę ochronną dla naszych: skóry, włosów, paznokci czy ciała, które nieustannie poddajemy działaniu kolejnych „eksperymentalnych” preparatów. Najmniej inwazyjnymi okazują się być przede wszystkim preparaty z naturalnych składników. Jednym z nich jest olejek rycynowy pozyskiwany z nasion drzewa tropikalnego o nazwie rącznik pospolity.

Z czego się robi olejek rycynowy?

Rącznik pospolity to roślina o właściwościach trujących, jednakże pozyskiwany z jego ziaren olej – poddawany odpowiedniej obróbce nie stanowi już dla nas zagrożenia. Olejek rycynowy pozyskuje się wyciskając go na zimno z ziaren rącznika. Następnie gotuje się go dokładnie, by w ten sposób usunąć jego trujące czy też szkodliwe właściwości. Skład olejku rycynowego to glicerydy kwasów: olejowego, stearynowego, palmitynowego, rycynolowego.

Olejek rycynowy – wczoraj i dziś

W zamierzchłych czasach olejek rycynowy posiadał dość negatywne skojarzenia. Wykorzystywano go między innymi jako skuteczny środek przeczyszczający. Służył on jako swego rodzaju „straszak” mający na celu zniechęcanie obcego bydła do deptania plonów. Specyfik ten podawano również pracownikom kopalni diamentów aby czasami nie przemycili oni w swoim żołądku tego cennego kruszca. Obecnie olejek rycynowy znajduje jednak o wiele szersze swoje zastosowanie. Jego właściwości wykorzystuje się w:

Olejek rycynowy na włosy

Olejek rycynowy bardzo często wykorzystywany jest w celach pielęgnacyjnych naszych włosów. Olejek rycynowy stosownay regularnie na włosy poprawia znacznie ich kondycję i wygląd. Jest to związane głównie z jego właściwościami: natłuszczającymi, oczyszczającymi i przeciwzapalnymi. Olejek rycynowy pozwala nam:

  • zahamować wypadanie włosów;
  • powstrzymać przetłuszczanie się włosów;
  • przeciwdziałać rozdwajaniu końcówek włosów;
  • odżywiać i przywracać witalność słabym i zniszczonym włosom.

Najlepiej stosować olejek rycynowy w czystej postaci – smarując nim skórę głowy lub też maczając końcówki włosów. Jeśli chcemy aby zadziałał olejek rycynowy na włosy zniszczone czy przetłuszczające się, należy stworzyć z niego specjalne mikstury przy użyciu takich składników jak:

  • żółtko, łyżka oliwy z oliwek – w przypadku włosów przetłuszczających się;
  • ocet jabłkowy – w przypadku gdy chcemy ożywić nasze zniszczone i pozbawione blasku włosy.