Informacje na temat olejku rycynowego. Zastosowanie oleju rycynowego w medycynie i kosmetyce, olejek rycynowy na włosy i rzęsy...

olejek pano

OLEJEK RYCYNOWY w medycynie

Jeszcze pod koniec XIX wieku leczenie olejem rycynowym budziło raczej niepokój i niedowierzanie. Edgar Cayce, przez niektórych uważany za mistyka, pomimo iż nie był lekarzem, otrzymał od Uniwersytetu Chicago w 1954 roku za swoje obserwacje i badania Honorowy Tytuł Doktora Medycyny.

To on odkrył większe możliwości w zastosowaniu oleju rycynowego przy leczeniu narządów wewnętrznych i urazów. Był zwolennikiem sporządzania okładów niż picia olejku. Uważał, że okłady w jakiś sposób pobudzają mechanizmy obronne organizmu i polepszają krążenie oraz zapewniają równowagę między komórkami. Zalecał stosowanie okładów z rycyny przy chorobach, których główną przyczyną były zalegające w organizmie toksyny. Kilkugodzinne okłady sprawiają, że pobudzone zostają małe naczynka, ułatwiony zostaje dzięki temu przepływ krwi, dochodzi do złagodzenia objawów i zwiększenia liczby komórek obronnych organizmu.

Dziś stosuje się okłady z olejku rycynowego jako pomoc przy leczeniu wielu schorzeń. W chorobach wewnętrznych można zastosować okłady przy: wrzodach trawiennych, zaparciach, zapaleniu wyrostka robaczkowego, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, zapaleniu okrężnicy, zapaleniu nerek. Ponadto zaleca się okłady przy bólach brzucha o nieznanej przyczynie, przy zdiagnozowanym krwiaku otrzewnej, przy hemoroidach, przy pęknięciu odbytu i przy niedrożności jelit. Okłady z olejku rycynowego okazują się również pomocne przy zapaleniu mięśni, zapaleniu kości i stawów oraz przy bólu głowy. W chorobach typowo kobiecych zauważono, że okłady z oleju rącznikowego mogą pomóc podczas problemów z miesiączką, przy zapaleniu sutka, czy też przy zapaleniu pochwy, zapaleniu jajnika i zapaleniu szyjki macicy. Leczenie chorób skórnych również można wspomóc okładami. Zastosowanie opisywany olejek znajdzie, kiedy mowa o grzybicy, ropniach, brodawkach, czyrakach i otarciach. Stosowanie okładów może pomóc również przy gorączce.

Jak przygotować okład z olejku rycynowego?

Jak przygotować okład z olejku rycynowego? Trzeba przygotować flanelę. Jej wielkość po trzykrotnym złożeniu powinna odpowiadać wielkości okładu, jaki chcemy wykonać. Nasączamy materiał podgrzanym olejem i przykładamy do ciała. Do podgrzewania oleju wykorzystujemy garnuszek, którego nie myjemy zaraz po przygotowaniu okładu, gdyż wykorzystamy go (najprawdopodobniej dnia następnego) do sporządzenia kolejnych okładów. Aby okład dłużej zachował ciepłą temperaturę, możemy owinąć go dodatkowo ręcznikiem, potem folią, która ochroni przed zatłuszczeniem ubrania lub pościeli. Należy uważać, aby olejku nie podgrzać za mocno i nie poparzyć ciała. Częstotliwość wykonywania okładów zależy od potrzeb i rodzaju schorzenia. Dzięki zastosowaniu okładów z olejku rycynowego przyspieszony zostaje proces wypłukiwania toksyn z organizmu (przez system potny ciała). Przeciwwskazaniem do stosowania okładów może być: ciąża, krwawienie miesięczne, stosowanie diety przeczyszczającej (jabłkowej).

Olejek rycynowy a układ trawienny

Coraz rzadziej przygotowujemy posiłki w domu, gdyż często po prostu brakuje nam na to czasu. Często sięgamy po dania gotowe, z torebki, z puszki, które są wprawdzie sycące, ale mało zdrowe; nie gwarantują organizmowi dostarczenia odpowiedniej ilości składników odżywczych. Nieprawidłowa dieta to efekt współczesnego sposobu życia, ciągłego pośpiechu i braku czasu na zdrowe jedzenie. Jemy mało owoców i świeżych warzyw, to prowadzi do powstania problemów z trawieniem. Organizmowi brakuje błonnika, który reguluje pracę układu trawiennego. Pojawiają się zaparcia. Pomocny może się okazać olejek rycynowy. Jego działanie przeczyszczające znane jest od dawna. Należy jednak uważać przy jego dawkowaniu i skonsultować się z lekarzem. Przyjmowanie zbyt dużych dawek i stosowanie ich zbyt długo może bowiem doprowadzić do rozregulowania pracy jelit. Dlatego najpierw zadajmy o wprowadzenie prawidłowej diety bogatej w błonnik, a po olejek rycynowy sięgajmy sporadycznie.

Olejek rycynowy w farmacji

W farmacji olej rycynowy jest wykorzystywany do przyrządzania różnych specyfików, np. balsamu peruwiańskiego. Dodaje się go również do roztworów spirytusowych i eterowych, które nadmiernie wysuszają skórę, a olejek rycynowy pozwala temu zapobiec. Warto dodać też, ze olejek rycynowy występuje jako składnik niektórych kropli do oczu i pomaga leczyć stany zapalne rogówki. Pomaga również w leczeniu jęczmienia (jedną kroplę wprowadza się do chorego oka).