Informacje na temat olejku rycynowego. Zastosowanie oleju rycynowego w medycynie i kosmetyce, olejek rycynowy na włosy i rzęsy...

olejek pano

OLEJEK RYCYNOWY w kosmetyce

Olejek rycynowy to najbardziej błyszczący olej roślinny, dlatego wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym jako składnik pomadek i błyszczyków. Poza tym dodawany jest do kremów, którym nadaje śnieżnobiały kolor, a użyty przy produkcji mydeł zapewnia ich delikatność. Doskonale sprawdza się również przy pielęgnacji brwi, rzęs, włosów, dłoni i paznokci.

OLEJEK RYCYNOWY na BRWI I RZĘSY

Aby podkreślić atrakcyjny wygląd oczy, codziennie niemal każda z kobiet stosuje tusz do rzęs lub w gabinecie kosmetycznym poddaje się zabiegowi henny. Niestety, codzienne stosowanie tuszu w znaczący sposób osłabia rzęsy, które stają się łamliwe, delikatniejsze, cienkie, a ich końcówki jaśnieją. Z biegiem czasu mogą zacząć wypadać w większej niż dotychczas ilości i stać się przez to rzadsze. Warto sięgnąć wówczas po specjalną odżywkę, a jeżeli ta nie przyniesie oczekiwanych efektów- zafundować rzęsom kurację wzmacniającą przygotowaną na bazie olejku rycynowego. Dzięki zastosowaniu tej „babcinej metody” rzęsy staną się zdrowsze, silniejsze i odporniejsze na działanie kosmetyków do makijażu. Jak nałożyć olejek rycynowy na rzęsy? Wystarczy do tego używana wcześniej szczoteczka do tuszu, którą najpierw należy umyć dokładnie w ciepłej wodzie (można ją też wyparzyć). Oczyszczone rzęsy smarować trzeba szczoteczką zamoczoną w olejku rycynowym. Nadmiaru olejku można pozbyć się wycierając go w chusteczkę lub po prostu strzepując. Aplikujemy na rzęsy w taki sam sposób, jak je malujemy tuszem. Najlepiej pozostawić tak posmarowane rzęsy na noc, żeby olejek mógł się wchłonąć. Rano należy zmyć pozostałości olejku ciepła wodą. Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty należy kurację stosować długo i systematycznie. Efekty powinny być widoczne już po kilku miesiącach.

Czytaj również -> Olejek rycynowy na rzęsy

OLEJEK RYCYNOWY na WŁOSY

Każdego dnia włosy wystawiane są na działanie szkodliwych czynników. Codzienne suszenie suszarką z gorącym powietrzem, używanie prostownicy, farbowanie, wykonywanie trwałej ondulacji sprawia, że włosy tracą swój blask, robią się łamliwe, kruche i delikatne. Niezbyt korzystny wpływ na kondycję włosów ma również częste stosowanie lakierów czy żeli modelujących. Nie bez znaczenia jest również temperatura panująca w pomieszczeniach – zimą powietrze jest często zbyt suche, a różnica temperatur dosyć wysoka. Latem natomiast gorące słońce wysusz włosy. Wszystkie te czynniki powodują, że włosy tracą swoją dobrą kondycję, stają się przesuszone lub po prostu zaczynają wypadać. Aby poprawić ich kondycję można zastosować kurację z olejku rycynowego. W zależności od tego, jakich działań wymagają nasze włosy, olejek może znaleźć bardzo różne zastosowanie. Jeżeli w grę wchodzą zniszczone, rozdwajające się końcówki, pomocne okazać się może smarowanie ich na noc olejkiem rycynowym. Rankiem dnia następnego należy umyć głowę szamponem. Aplikację należy powtarzać przez kilka dni. Innym sposobem jest sporządzenie z olejku rycynowego maski na włosy. Jak to zrobić? Otóż 1 łyżkę olejku rycynowego mieszamy z 1 żółtkiem i 1 łyżką oliwy z oliwek. Tak przygotowany specyfik nakładamy na włosy i przykrywamy czepkiem (najlepiej foliowym) i owijamy ręcznikiem. Okład możemy trzymać na głowie kilka godzin lub pozostawić na noc. Rano należy umyć dokładnie głowę. Przy myciu głowy można użyć soku z cytryny lub octu jabłkowego, który ułatwi zmycie maski. Jeżeli chcemy włosom dodać blasku, bo wydają się nam matowe, można przygotować specjalną mieszankę z wykorzystaniem olejku rycynowego: 1 litr wody, 100ml soku jabłkowego, 100ml octu jabłkowego, 10g olejku rycynowego. Tak przygotowaną mieszankę nanosimy na umyte i jeszcze wilgotne włosy, po czym po kilkunastu minutach spłukujemy wodą.

Czytaj również -> Olejek rycynowy na włosy

OLEJEK RYCYNOWY a DŁONIE I PAZNOKCIE

Skóra dłoni bardzo szybko się starzeje, jeżeli o nią odpowiednio nie zadbamy. Jest ona bowiem narażona na działanie wielu czynników zewnętrznych (np. mróz, upalne dni, używanie środków czyszczących bez rękawiczek). Na dodatek problemem dla wielu pań ( i nie tylko) są kruche i łamliwe paznokcie. Jeżeli mamy do czynienia z suchymi i zniszczonymi dłońmi (skórą i paznokciami), warto wykorzystać działanie olejku rycynowego. Zadziała on kojąco i regenerująco zarówno na skórę dłoni oraz wzmocni paznokcie. Kosmetyczki radzą, by dłonie posmarować na noc olejkiem, nałożyć bawełniane rękawiczki lub też zafundować dłoniom kąpiel w podgrzanym olejku. Niektóre panie używają olejku rycynowego do pielęgnacji uciążliwych skórek przy paznokciach. Stosują do tego celu patyczek kosmetyczny (taki do czyszczenia uszu) zanurzony w olejku; należy olejek rozprowadzić na skórki i całe paznokcie, a potem drewnianym patyczkiem delikatnie odsunąć skórki. Potem należy powtórzyć wcieranie olejku, gdyż teraz dotrze on w te rejony paznokcia, do których nie dotarłby wcześniej. Taki zabieg należy stosować raz w tygodniu. Innym sposobem na pielęgnację łamliwych paznokci i drażniących skórek jest przygotowanie mieszanki: olejek rycynowy, żółtko i kwasek cytrynowy.

OLEJEK RYCYNOWY dla ZMĘCZONYCH NÓG

Nasze nogi wykonują w ciągu dnia ciężką pracę. Bardzo istotne jest, by o nie dbać w odpowiedni sposób, aby pozostawały ciągle w dobrej kondycji. Można wykorzystać do tego celu olejek rycynowy. Sprawdza się on znakomicie w przypadku zmęczonych i obolałych nóg, a także przy zrogowaciałych i popękanych piętach. Zastosowanie olejku rycynowego pozwoli nawilżyć stopy, wystarczy wetrzeć go i pozostawić na noc. Można olejek rycynowy zastosować również do kąpieli stóp, dolewając go do wody. Skóra stóp i nóg stanie się dzięki takiemu zabiegowi miękka i elastyczna.

OLEJEK RYCYNOWY A SKÓRA

Skóra szybko traci wilgotność. Dbamy o to, by była w doskonałym stanie, ale równie dobrze wiemy, że to zadanie bardzo trudne. Często kosmetyki obiecują efekt, którego oczekujemy, ale którego (niestety) nie uzyskujemy. Skóra wrażliwa, atopowa, podrażniona, czy też oparzona lub trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Jako środek nawilżający czy też leczniczy można zastosować olejek rycynowy. Ma on bowiem działanie łagodzące, ochronne i świetnie nawilża. Poza tym sprawia, że skóra dłużej zatrzymuje wilgotność i staje się mniej podrażniona. Olejek rycynowy tym samym może przyspieszyć gojenie. Jest on składnikiem wielu maści, które możemy kupić w aptece. Można go też aplikować bezpośredni na skórę w formie okładów. Warto porozmawiać z dermatologiem o ewentualnym zastosowaniu olejku rycynowego w kuracji.

OLEJEK RYCYNOWY A OCM

Pod tym tajemniczym skrótem kryje się angielska nazwa Oil Cleansing Method (mycie twarzy metodą olejową). Metoda ta znajduje coraz więcej zwolenników a związana jest z pielęgnacyjnymi właściwościami olejków ( w tym rycynowego). Koncerny kosmetyczne wydają mnóstwo pieniędzy na reklamy swoich produktów; starają się wpoić w konsumenta przekonanie, że prawidłowe oczyszczenie skóry jest możliwe tyko dzięki kosmetykom drogeryjnym i specjalnym składnikom. Bywa jednak, że wraz z właściwościami oczyszczającymi niosą ze sobą ryzyko zmycia warstwy ochronnej. Może dojść do zaburzenia gospodarki lipidowej skóry i do nadmiernej produkcji sebum (wydzieliny gruczołów łojowych). Przy OMC do prostych zabiegów oczyszczania i demakijażu użyte zostają naturalne olejki, które nie niosą ze sobą ryzyka podrażnienia skóry i zniszczenia jej płaszcza lipidowego. Ponad to OMC jest bezpieczne dla osób, które mają problemy z trądzikiem i tych, które zmagają się ze skórą łojotokową. Olej rycynowy pod względem konsystencji i budowy strukturalnej jest bardzo podobny do ludzkiego sebum. Można go śmiało wykorzystać do oczyszczania twarzy.

Aby przygotować mieszankę należy wziąć pod uwagę typ cery, dla której ma być ona przeznaczona. Typ cery decyduje tutaj o wyborze proporcji: olej bazowy – olej rycynowy. Inne oleje bazowe będą wykorzystane przy cerze tłustej, inne przy suchej, a jeszcze inne przy trądzikowej. Skóra tłusta wymaga użycia olejów w miarę lekkich, np. migdałowego, z orzechów włoskich czy też z moreli. Natomiast sucha skóra może zostać potraktowana olejami cięższymi, np. kokosowym lub arganowym. Jeżeli chodzi o olej rycynowy, to przy myciu twarzy metodą olejową należy go stosować w odpowiednich proporcjach:

  • skóra sucha: 10% oleju rycynowego, 90% oleju bazowego,
  • skóra mieszana: 20% oleju rycynowego, 80% oleju bazowego,
  • skóra tłusta: 30% oleju rycynowego, 70% oleju bazowego.

Zawsze, sporządzając mieszankę, należy oprócz oleju rycynowego posłużyć się też olejem bazowym, gdyż stosowanie samego oleju rycynowego może grozić przesuszenie skóry. Jak czyścić twarz metodą OCM? Najpierw zwilżyć twarz wodą, potem mieszankę nanosimy na twarz kolistymi ruchami i wmasowujemy. Moczymy ręcznik w ciepłej wodzie, wykręcamy go i delikatnie dociskamy do twarzy. Chcąc zmyć specyfik z twarzy, ponownie moczymy ręcznik i go wykręcamy, przykładamy do twarzy i ścieramy pozostałości olejków. Aby zamknąć otwarte pod wpływem ciepła pory, ostatni raz moczymy ręcznik w zimnej wodzie i ponownie przykładamy go do twarzy. Na koniec należy osuszyć twarz ręcznikiem papierowym. Jeżeli po oczyszczeniu twarzy pozostała nam mieszanka należy pamiętać, by przechowywać ją w zaciemnionym miejscu, gdyż światło osłabia właściwości olejków.

COŚ DLA PANÓW

Ciekawostką może być to, że olejek rycynowy ma również zastosowanie w mechanice pojazdowej. Stosowany jest jako środek wspomagający pracę silnika – dodawany do silników spalinowych zapewnia efektywniejsze smarowanie. Bywa też używany przy produkcji farb, barwników czy płynów hamulcowych.

WAŻNE!

Olejku rycynowego nie wolno stosować kobietom, które planują zajście w ciążę i paniom, które już są w ciąży – jego zażywanie może spowodować powikłania w przebiegu lub nawet poronienie.